oval shadow oval shadow

Naujos kartos biologinio nuotekų valymo įrenginiai „BioMax“

Buitinės nuotekos – vis dar rimta problema Lietuvoje. Nors valdžia yra pasišovusi kuo didesnei daliai gyventojų užtikrinti centralizuotą jų tvarkymą, taip nutiks turbūt dar negreitai. Ir kol buitinės nuotekos nėra tvarkomos taip, kaip reikėtų, į vandens telkinius patenka azoto ir fosforo junginiai, kurie padaro nemažai žalos aplinkai. Tokie junginiai skatina biomasės augimą vandens telkiniuose, dėl jų prastėja upių ir ežerų būklė. Kitaip sakant – šie apauga dumbliais, tampa nebegyvybingi.

Vienas iš būdų tinkamai tvarkyti buitines nuotekas, kai jos nesurenkamos centralizuotai – naudoti individualius biologinio valymo įrenginius. Tačiau statistika rodo, kad vos 26 procentai Lietuvos gyventojų buitines nuotekas tvarko individualiai. Didelė dalis jų buitines nuotekas išleidžia į vadinamuosius kanalizacijos šulinius, iš kurių nevalytas vanduo tiesiog susigeria į gruntą. Iš pastatų pašalintos buitinės nuotekos turi būti išvalytos iki tokio lygio, kad išleistas į aplinką vanduo jai nepadarytų jokios žalos. Net ir maži, vienai šeimai skirti įrenginiai turi užtikrinti tokį nuotekų išvalymo lygį, koks numatytas teisės aktuose.

Išvalytų nuotekų kokybės reikalavimai nuolat griežtėja, o už valymo kokybę atsakingi įrenginių vartotojai. Būtent vartotojai yra tiesiogiai atsakingi už tinkamą įrenginių veikimą, nes pavyzdžiui, jeigu jie pripils į nuotekas dažų, rūgščių ar panašių medžiagų, įrenginiai galiausiai neveiks.

Nuotekų tvarkymo reglamento pataisomis numatoma, kad nuo 2019 metų lapkričio mėnesio, naudojant mažuosius buitinių nuotekų valymo įrenginius (kurie per dieną išvalo iki 5 m3 nuotekų), bus privaloma nuotekas išvalyti taip, kad jose praktiškai neliktų azoto ir fosforo junginių. Jų likutinė koncentracija turi būti ne didesnė nei 25 mg azoto ir 5 mg fosforo litre vandens.

Šiandien ne visada pavyksta pasiekti tokį buitinių nuotekų išvalymo lygį – mažiausi nuotekų valymo įrenginiai dažniausiai būna ne tokie efektyvūs, kaip didieji. Gyventojų apklausos apie buitinių nuotekų valymo įrenginius rodo, kad žmonės norėtų, jog tokia įranga išvalytų nuotekas iki reglamentuojamo lygio, būtų kompaktiška, lengvai reguliuojama, reikalautų minimalios priežiūros, atrodytų estetiškai, o kaina būtų optimali. Mažo našumo buitinių nuotekų valymo įrenginių pasiūla yra gana didelė, bet ne visų jų deklaruojami duomenys yra patikimi.

Pasitaiko, kad gamintojai gamina ir parduoda mažesnius įrenginius, negu išbando sertifikuotose laboratorijose, tačiau dokumentuose deklaruoja didesnių įrenginių duomenis. Žinoma, jie atrodo patraukliau. Jauni verslininkai sukūrė, pagamino ir 2018 metais išbandė mažiausią bei vieną efektyviausių biologinio nuotekų valymo įrenginį „BioMax 6“, kuris skirtas vienos šeimos poreikiams. Tam, kad nuolat didėjančios konkurencijos rinkoje būtų užtikrintas skaidrumas, naujasis įrenginys buvo išbandytas Statybos produkcijos sertifikavimo centro (SPSC) laboratorijoje, esančioje Maišiagaloje. Mat nuo 2010 metų liepos 1 d. reikalaujama, kad visi naujai statomi buitinių nuotekų valymo įrenginiai Lietuvos Respublikoje privalo turėti Europos Sąjungos CE ženklinimą, kuris suteikiamas išbandžius įrenginius notifikuotose, ES pripažintose laboratorijose.

Pagaminto įrenginio „BioMax 6“ bandymų protokolų duomenys yra puikūs:

  • iš nuotekų yra pašalinama 98 proc. organinių teršalų ir skendinčiųjų medžiagų
  • azoto ir fosforo junginių likutinės koncentracijos yra mažesnės už reglamentuojamas normose
  • įspūdingas bendrojo fosforo šalinimo efektyvumas, kuris yra didesnis nei 80 proc.

Šis įrenginys buvo bandomas pagal naujausią, visoje Europos Sąjungoje priimtą metodiką, yra gana kompaktiškas – jo skersmuo siekia vos 1,41 m, o bendras aukštis – 2,2 m. Estetikos kieme negadins mažo skersmens dangtis. Įrenginys dirba veikliojo dumblo principu, reikiamos sąlygos užtikrinamos tik orapūte ir erliftais. Įrenginiai „BioMax“ lengvai montuojami, reguliuojami, naudoja nedaug elektros energijos (tik tiek, kiek šaldytuvas) ir yra pigesni už panašaus efektyvumo vertikalaus srauto labirinto įrenginius. Jų eksploatacija yra patogi, negirdėti triukšmo, nejaučiami nepageidaujami kvapai, nesudėtinga prižiūrėti. „Hans Group“ gamina ne tik „BioMax 6”, bet ir kitus mažus (iki 50 GE) ženklo „BioMax“ įrenginius, taip pat įrenginius iki 250 gyventojų.

Valymo įrenginiai

Nuotekų valymo įrenginiai

Susisiekti Skambinti